BAŞVURU ŞARTLARI
ŞİMDİ BAŞVUR

BAŞVURU ŞARTLARI

Tarih

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen 15 Temmuz konulu kısa film ve senaryo yarışması 15 Haziran-15 Temmuz tarihleri arasında geçekleştirilecektir.

2 Amaç

15 Haziran-12 Temmuz 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek Kısa Film ve Senaryo Yarışması’nın amacı, milli şuurumuzun gelişimine katkı sağlanması, 15 Temmuz ile ilgili nitelikli içerikler üretilmesi ve demokrasi bilincinin güçlendirilmesidir.

3 Ödül

a. 15 Temmuz Kısa Film ve Senaryo Yarışması’na katılan filmlerin değerlendirilmesi sonucunda jüri, En İyi Kısa Film ve Senaryo Ödülü’nü 2 dalda verir.
En İyi film 1.'ilk ödülü: 60.000 TL
En İyi film 2.'ilk ödülü: 50.000 TL
En İyi film 3.'iük ödülü: 40.000 TL
En iyi senaryo: 50.000 TL
b. Jüri gerekli gördüğü durumlarda mansiyon verebilir.
c. Jüri’yi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı oluşturur, jüri, 15 Temmuz Kısa Film ve Senaryo Yarışması’na katılan filmleri ve senaryoları değerlendirerek ödül sahiplerini seçer.
d. Ödül kazanan filmin yönetmen, yapımcı ve dağıtımcıları, medya ve tanıtım evraklarında ve filmin sonraki gösterimlerinde (jenerikte), filmin yarışmada kazandığı ödüle yer vermeyi taahhüt ederler.

4 Katılım Koşulları

a. Yarışmaya 1 Ocak 2019’dan sonra çekilmiş 15 Temmuz Darbe girişimi ve Özgürlük mücadelesi temalı Türkiye yapımı veya ortak yapımı kurmaca, belgesel, animasyon, sanal gerçeklik veya deneysel kısa metrajlı filmler katılabilir.
b. Filmler en fazla 20 dakika uzunluğunda olmalı; gösterim kopyaları DCP (flat ise 1998x1080px, scope ise 2048x858px) ya da video (Quicktime Uncompressed ya da H264 codec’li MP4) formatta hazırlanmalıdır.
c. Yarışmaya katılan filmlere herhangi bir katılım veya gösterim ücreti ödenmez.

5 Başvuru

Yarışmaya katılabilmek için filmin yasal sahibi olan yapımcısı başvuruda bulunur. Filmin birden fazla yasal sahibi varsa, başvuru formunda diğer yasal sahiplerin imzası ya da ek olarak yazılı onayı yer almalıdır. Yarışmaya istenen sayıda filmle başvurulabilir.

Yarışmaya başvuran filmlerin kamuoyuna tanıtılması ve yarışma kataloğunda yer alması amacıyla, aşağıdaki belgelerin 12 Temmuz 2019 günü saat 23.59’a kadar yarışma adresindeki başvuru sistemi üzerinden teslim edilmesi gereklidir.

A. Filmin youtube.com veya vimeo.com sitelerine yüklenmiş online öngösterim linki (en az 1 ay geçerli)
B. Filmle ilgili teknik jenerik bilgileri (künye)
C. Katalogda yer alacak Türkçe ve İngilizce kısa özet (elektronik ortamda)
D. Press book, elektronik basın dosyası vb. diğer malzemeler (varsa)
E. Filmden fotoğraflar (yüksek çözünürlükte, elektronik ortamda)
F. Yönetmeninin fotoğrafı (yüksek çözünürlükte), kısa biyografisi ve filmografisi (elektronik ortamda)
G) (Gösterim kopyası altyazılı değilse) Altyazı çevirisi için diyalog listesi, İngilizce altyazı listesi
H) Filmde kullanılan müziklerin lisans sözleşmeleri.
I) Film içeriğine ait her türlü telif hakları belgeleri.
Başvuran, başvuru formunda beyan ettiği bilgilerin doğruluğunu teyit eder. Yönetmen ya da başvuran, Temmuz ayında yapılacak olan basın toplantısıyla birlikte yarışma programı açıklandıktan sonra filmini yarışmadan çekmemeyi taahhüt eder.

6 Gösterim ve Kopyalar

Programa katılması kesinleşen filmlerin gösterim dosyalarının son teslim günü, yarışmanın başlamasından en geç 3 gün öncesidir. Filmler Yarışma Yönetimi’ne elden teslim edilir ya da başvuru formu ile yollanır.

7 Jüri

Yarışmaya katılacak filmler ve senaryolar başvuruların ardından Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belirlenir. Yarışmaya katılacak filmler ve senaryoların nihai kararı yarışma yönetimi tarafından verilir. Yarışma Yönetimi, filmlerin ve senaryoların seçimiyle ilgili açıklama yapmama hakkını saklı tutar.

Yarışmaya katılan filmler ve senaryolar yarışma yönetimince belirlenen bir jüri tarafından değerlendirilir.

Jüri, çalışma düzenini kendisi belirler. Jüri üyeleri, gösterim düzeni Yarışma Yönetimi’nce saptanan filmleri yarışma süresi içinde izler ve senaryoları da bu süre zarfında okur. Jüri, kararın duyurulmasından önce, tüm üyelerce imzalanmış tutanakları Yarışma Yönetimi’ne teslim eder.

8 Yetki

Yarışma Yönetimi, gösterim için gerekli ve yeterli teknik özelliklere ve hukuki niteliklere sahip olmayan filmleri ve senaryoları yarışma dışı bırakma hakkına sahiptir. 15 Temmuz Kısa Film ve Senaryo Yarışması’na katılanlar, bu yönetmelik koşullarını kabul etmiş sayılırlar. Yönetmelikte ayrıca belirlenmeyen konularda karar yetkisi, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'na aittir. Yönetmelikte değişiklik hakkı yarışma yönetimine aittir. 15 Temmuz Kısa Film ve Senaryo Yarışması programına katılan filmlerin sahipleri, yapımcıları ve yönetmenleri, bu yönetmeliğin kurallarını kabul etmiş sayılırlar.

15 TEMMUZ DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ

Son Başvuru
06 Eylül 2019
00
GÜN
00
SAAT
00
DAKİKA
00
SANİYE
TANITIM FİLMİ
TANITIM FİLMİ